Buradasınız : HABERLER VE DUYURULAR

Kağıt ve Karton Çantanın Önemi

Kağıt ve Karton Çantanın Önemi - Kağıt çantalar ve karton çantalar, firmaların kurumsal kimlikleri açısından önem arz ettiği gibi, çevreyi de koruyan önemli bir reklam materyalidir. Günümüzde çevre duyarlılığın daha da artması ve gelişen teknoloji ile birlikte hem ekonomik hem daha şık duran kağıt ve karton çantaların kullanımı her geçen gün artmaktadır.

Kağıt çantalar ve karton çantalar, firmaların kurumsal kimlikleri açısından önem arz ettiği gibi, çevreyi de koruyan önemli bir reklam materyalidir. Günümüzde çevre duyarlılığın daha da artması ve gelişen teknoloji ile birlikte hem ekonomik hem daha şık duran kağıt ve karton çantaların kullanımı her geçen gün artmaktadır.


Ülkemizde geri dönüşümü en fazla olan ürünlerden biri de kağıt ve kağıt mamulleridir. Ülke insanımızın her geçen gün çevreye gösterdiği duyarlılıkla birlikte kullandığı ürünlerin ve araç-gereçlerin de çevreye zarar vermemesine özen göstermektedir.

 

Bilimsel araştırmalara göre karada 800 yıl, denizde ise 400 yıl gibi uzun bir sürede yok olan plastik poşetlerin yerini, kağıt ve karton çantaların alması hiç şüphesiz çevre duyarlılığı bakımından da büyük önem arz ediyor.

 

Araştırmacılar, ülkemizde yıllık 5 milyar adet civarında plastik poşet kullanıldığını belirtiliyor. Peki bu plastik poşetler nereye gidiyor? Bir kısmı çöpe, bir kısmı ise doğaya bırakılıyor. Yukarıda da belirtildiği gibi karada 800 yıl gibi bir süre zarfında yok olan bu poşetlerin çevreye ve canlılara verdiği zararı tahmin etmem zor değil. Peki bu plastik poşetlerle ilgili geri dönüşümü mümkün değil mi? Tabii ki mümkün, ancak plastik poşetlerin geri dönüşümü çok yüksek maliyetler. Kaldı ki, geri dönüşümden elde edilen plastikle yapılan oyuncaklar, plastik malzemeler ve torbalar sağlığa zararlı. Çöplerde yakılan plastik poşetlerin yakılmasından çıkan gazlar ise ölümcül. Bilimsel araştırmalardan elde edilen verilerden biri de, son yıllarda artan kanser hastalığının en önemli sebeplerinden birinin de plastik kullanımının fazla olması.

 

Peki bunun farklı bir çözümü yok mu? Tabi ki tüm bu sayılan zararların ortadan kalkması için yapılması gereken, poşet kullanımında kağıt ve kağıt ürünlerinden yapılan torba-poşet kullanmak. Günümüzde bir çok ülke plastik poşet ve torba kullanımını yasaklamış durumda. Bunların yerine kağıt ve karton poşetler ve bez poşetler kullanılıyor. Ülke insanımızın da bu konuda bilinçlendirilmesi gerekiyor. Bununla birlikte hükümet yetkililerinin de bu konuda caydırıcı önlemler alması veya kağıt ve karton poşet kullanımına yönelik çalışmalar yapması gerekiyor.